Podniesienie dna zatoki

Podniesienie dna zatoki

Miniaturka wpisu

Podniesienie dna zatoki szczękowej tzw. sinus lift jest zabiegiem umożliwiającym przeprowadzenie zabiegu implantologicznego w przypadku gdy ilość tkanki kostnej niezbędnej do osadzenia planowanego implantu jest niewystarczająca.

JESTEŚ ZAINTERESOWANY IMPLANTACJĄ?

Chciałbyś spotkać się ze specjalistą i omówić możliwości leczenia implantologicznego? Nie czekaj. Zadzwoń!

Jesteśmy dla Państwa dostępni w dni robocze w godzinach 8:30 – 20:00. W soboty od 9:00 do 14:00

Implantolog wyjaśnia

Joanna Czarnowska: Implantolog

joannacZwykle trudne warunki do osadzenia implantów występują w tylnych odcinkach kości szczęk a w szczególności gdy w miejscu planowanego zabiegu brak zęba występuje od dłuższego czasu. Brak zęba powoduje bowiem szybki zanik kości i sukcesywne obniżenie dna zatoki ostatecznie uniemożliwiające przeprowadzenie implantacji.

W implantologii stomatologicznej stosowane są dwie metody:

  • metoda zamknięta (tzw. metoda osteomowa)
  • metoda otwarta (tzw. metoda dostępu okna bocznego)
Podniesienie dna zatoki
Kliknij aby powiększyć

Metoda zamknięta

W przypadku umiarkowanie korzystnych warunków dla podniesienia dna zatoki możliwe jest zastosowanie tzw. metody osteomowej. Polega ona na wprowadzeniu materiału kościotwórczego poprzez otwory wywiercone w kości pod przyszłe implanty tzw. łoża. W ten sposób można uzyskać ok. 3mm dodatkowego miejsca. Zaletą w porównaniu do metody otwartej jest mniejsza inwazyjność i ryzyko powikłań oraz możliwość szybszej implantacji.

Metoda otwarta

Metoda otwarta stosowana jest w przypadkach gdy do osadzenia implantu niezbędne jest podniesienie dna zatoki o 3mm do 10mm. Zabieg wiąże się dojściem do dna zatoki poprzez boczne okno i wypełnienie tego miejsca materiałem kościotwórczym. Zabieg jest wydłuża czas do właściwej implantacji o okres całkowitego wygojenia czyli od 6 do 9 miesięcy. Ilustrację metody otwartej ilustruje film poniżej.