Implanty są świetnym i mało inwazyjnym sposobem na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. Naturalne jest, że podczas rozważania poddania się zabiegowi wszczepienia implantów, pojawiają się wątpliwości, obawy i pytania.
Poniżej odpowiadamy na pytania naszych Pacjentów, które zadają najczęściej. Jak poddać się zabiegowi wszczepienia implantów?
Na jakiego typu braki w uzębieniu pomoże implant?
Implanty są bardzo uniwersalnym środkiem, dlatego dają wiele możliwości leczenia. Zabieg wszczepienia implantu będzie świetnym rozwiązaniem zarówno w przypadku braku jednego zęba, kilku, a nawet w przypadku całkowitego bezzębia. Jeśli chodzi o pojedynczy, brakujący ząb, to proces leczenia implantologicznego polega na wszczepieniu jednego implantu oraz korony. Kiedy pacjent nie ma kilku, sąsiadujących zębów, to zazwyczaj stosuje się most mocowany na jednym implancie. Jest to szybsze rozwiązanie niż wszczepienie kilku implantów oraz koron. Chociaż zastąpienie każdego zęba implantem i koroną jest możliwe, to zabieg ten wykonywany jest rzadziej. Pełne bezzębie można wyleczyć na dwa sposoby:
- Implantolog montuje pacjentowi pełny most łukowy. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, potrzebne jest wszczepienie w tym przypadku 4, 6 lub 8 implantów. Te kilka implantów wspiera most łukowy. Warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie na stałe, most łukowy może być usunięty wyłącznie przez lekarza-implantologa
- Dobrym rozwiązaniem może być także wsparcie protezy na co najmniej dwóch implantach stomatologicznych. Implanty zdecydowanie poprawią na komfort noszenia protezy, przeciwdziałając niekontrolowanemu przesuwaniu się. Implanty nie wpłyną na dotychczasową pielęgnację – protezę należy wyjmować i czyścić jak zwykle.
Jakie są zalety implantów?
Implanty zrewolucjonizowały świat stomatologii. Są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku niepełnego uzębienia. Zapewniają utrzymanie odpowiedniego zgryzu, poprawę komfortu gryzienia oraz mówienia, wpływają pozytywnie na wygląd twarzy. Implanty wykonane są z najwyższej jakości materiałów, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm człowieka. Jedną z największych zalet implantów jest ich trwałość – jeśli będziemy o nie dobrze dbać, stosować odpowiednią higienę jamy ustnej oraz zgłaszać się systematycznie na kontrole do lekarza-implantologa, to implanty mogą służyć nam całe życie! Biorąc pod uwagę komfort oraz długą żywotność, implanty są jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku chęci uzupełnienia braków w uzębieniu.
Jak dbać o jamę ustną oraz implanty zaraz po zabiegu?
Pierwsze dni po zabiegu wszczepienia implantów mogą okazać się bolesne. W zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu, opuchlizna może schodzić od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie można zastosować zimne okładu z lodu na twarz (w miejscu opuchlizny) oraz wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi. Najbardziej istotną kwestią jest higiena jamy ustnej.
Zęby należy szczotkować, jednak przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy omijać okolice implantów. W odpowiednim oczyszczeniu jamy ustnej pomogą antybakteryjne płyny oraz płukanki polecone przez stomatologa. Zęby należy przepłukiwać przegotowaną, letnią wodą oraz specjalistycznymi płukankami kilka razy dziennie (zwłaszcza po posiłkach). Należy unikać wysiłku fizycznego oraz gwałtownych zmian pozycji. Konieczna jest rezygnacja z uprawiania sportu, korzystania z basenu, sauny i solarium. Pacjent powinien uważać na posiłki – unikać potraw i napojów gorących, zrezygnować z palenia tytoniu oraz alkoholu.
Przeczytaj również: Jakie są przeciwwskazania przed wszczepieniem implantu zęba?