Jest tylko 1 wspólna cecha tych,
którzy zachowali swoje zęby do późnej starości
Lecz ubytki póki są jeszcze małe!
Niestety problem próchnicy dotyczy praktycznie wszystkich. Proces chorobowy toczy się stale i nieubłaganie. Oczywiście możemy go spowalniać dbając o higienę jamy ustnej jednak prędzej lub później trzeba będzie podjąć leczenie. Prędzej czy później to w praktyce oznacza leczenie ubytków („leczenie prędzej”) lub leczenie endodontyczne lub nawet chirurgiczne („leczenie później”).
Im mniejszy ubytek w zębie jest leczony tym:
- mniej możliwych powikłań (np. obumarcie zęba, nadwrażliwość, zapalenie miazgi, złamanie etc.)
- leczenie jest bardziej skuteczne w porównaniu z leczeniem dużych ubytków
- mniejsze ryzyko powstania ognisk próchnicy w innych zębach
- leczenie jest znacznie tańsze
Dodatkowo wczesne podjęcie leczenia ogranicza liczbę i skalę ognisk zapalnych w jamie ustnej oraz ich negatywny wpływ na resztę organów wewnętrznych. Dlatego nie czekaj! Zachowaj jak najwięcej zdrowych tkanek swoich zębów, by służyły Tobie do końca życia! Jak najszybciej przerwij proces niszczenia swojego zęba!
Leczenie próchnicy początkowej (znajdującej się w szkliwie) jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Płytkie wypełnienia znajdujące się w szkliwie są najtrwalsze, ponieważ połączenie kompozytu wypełnienia ze szkliwem jest najsilniejsze. Jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia pozwala również ograniczyć wielkość ubytku podczas opracowania wypełnienia.
OKIEM LEKARZA PRAKTYKA
Agnieszka Sikorska-Międlarz: Stomatolog
„Pacjenci bardzo często pytają jak długo mogą zwlekać z podjęciem leczenia jakiegoś ubytku. Niestety nieleczona próchnica zębów postępuje bardzo szybko. Ponieważ leczenie próchnicy w zbyt zawansowanym stadium może być niemożliwe i konieczne może być leczenie chirurgiczne lub endodontyczne.
Dlatego ze względów zarówno medycznych jak i finansowych dla Pacjenta leczenie ubytków warto rozpocząć jak najwcześniej.”
Nowoczesne wypełnienia
Nowoczesne materiały do wypełnień ubytków, których przykładem są kompozyty światłoutwardzalne ściśle łączą się z zębem wnikając w jego strukturę. Wymagają minimalnego, koniecznego opracowania zęba oszczędzając zdrowe tkanki. Dodatkowo perfekcyjnie imitują naturalny ząb pod względem gładkości i kolorystyki.
Tradycyjne wypełnienia
W przypadku tradycyjnych materiałów do wypełnień, których przykładem jest amalgamat, wypełnienie utrzymuje się w ubytku na zasadzie upchania nie łącząc się z tkankami zęba. Dlatego przy opracowaniu ubytku zęba trzeba nie tylko usunąć próchnicę, ale także część zdrowych tkanek aby nadać ubytkowi taki kształt, tak aby upchane w nim wypełnienie nie wypadło.