Profesjonalne zabiegi higienizacji polegają na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów na zębach.
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też nie może zostać usunięty przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u higienistki.
W zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb higienizacja jamy ustnej powinna być wykonywana regularnie co 6 do 12 miesięcy.
Higienizacja: widoczny efekt i profilaktyka
Wskazania do higienizacji jamy ustnej
- ogólna profilaktyka stomatologiczna
- osady powstające w wyniku palenia i sięgania po kawę lub herbatę
- kamień nazębny
- skłonność do próchnicy
- leczenie ortodontyczne
- planowane wybielanie zębów
Do czego może doprowadzić kamień nazębny?
Mimo prawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej sukcesywnie narastający kamień nazębny oraz inne osady mogą powodować m.in.:
- krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
- zaczerwienie i obrzęk dziąseł oraz ich bolesność
- nieprzyjemny zapach z ust
- ubytki próchnicowe
- parodontoza (rozchwianie zębów)
Etapy higienizacji jamy ustnej
- Skaling Jest to proces usunięcia kamienia nazębnego za pomocą mechanicznego ultradźwiękowego skalera bądź przy użyciu narzędzi ręcznych.
- Piaskowanie To zabieg polegający na usunięciu przebarwień oraz osadu nazębnego pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino) Oczyszczanie odbywa się za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących(wodorotlenek sodu) i powietrza.
- Polishing Polerowanie zębów, które odbywa się przy zastosowaniu stomatologicznych past polerskich, szczoteczek i gumek.
- Fuoryzacja To zabieg wzmacniający szkliwo ,uodparniający zęby na ataki próchnicy oraz zmniejszający nadwrażiwość szyjek zębowych.